Uprawnienia spawacza cz.1

Uprawnienia spawacza cz.1

cz.1 | cz.2

W tym artykule przytoczono przepisy krajowe zgodnie z którymi osoby wykonujące zawód spawacza powinny posiadać odpowiednie uprawnienia i kwalifikacje.Oraz opisano normy które mają zastosowanie przy egzaminowaniu i kwalifikowaniu spawaczy.

Przepisy prawne które mówią nam że osoba wykonująca spawanie powinna posiadać odpowiednie zaświadczenie to ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI z dnia 27 kwietnia 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach spawalniczych.
(Dz. U. z dnia 19 maja 2000 r.):

§ 27. Prace spawalnicze powinny być wykonywane przez osoby posiadające „Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia” albo „Świadectwo egzaminu spawacza” lub „Książkę spawacza”, wystawiane w trybie określonym w odrębnych przepisach i Polskich Normach, z uwzględnieniem przepisu § 28.
§ 28. Osoby wykonujące:
1) ręczne cięcie termiczne,
2) zgrzewanie,
3) ręczne lutowanie,
4) zmechanizowane i automatyczne wykonywanie prac spawalniczych
– powinny wykazać się co najmniej zaświadczeniem o ukończeniu szkolenia w zakresie określonym w odrębnych przepisach i Polskich Normach.

Z powyższych przepisów wynika że spawacz po uzyskaniu zaświadczenia może wykonywać pracę.W przepisie tym nie zaznaczono jednak jaki jest okres ważności uprawnień nie mówi nam również jakie jednostki nadają uprawnienia lub też weryfikują ich aktualność. Z powyższego przepisu można wnioskować iż uprawnienia spawacza są dożywotnie.

W przepisie tym zaznaczono jedynie iż osoba wykonująca proces spawania powinna posiadać co najmniej zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w zakresie określonym w odrębnych przepisach i Polskich Normach.

W tym miejscu należy jednak zaznaczyć iż zgodnie  z ustawą o normalizacji (Dz.U. z 2002 r. nr 169, poz. 1386 z późn. zm.) stosowanie Polskich Norm (PN) jest dobrowolne.

Tak wygląda to wszystko w teorii niestety w praktyce każdy pracodawca oraz klient wymaga aby osoba wykonująca prace spawalnicze posiadała odpowiednie uprawnienia oraz kwalifikacje powołując się na aktualne normy dotyczące kwalifikacji  spawaczy. Co oznacza że to nie przepisy wymagają stosowania norm lecz pracodawcy. Obecnie obowiązujące normy przewidują okresy ważności kwalifikacji które muszą być weryfikowane co 6 miesięcy przez nadzór spawalniczy i odnawiane co 2 lub 3 lata.

Obecnie aktualnymi normami wg. których egzaminuje się i kwalifikuje spawaczy są::

PN-EN ISO 9606-1: 2014 – Egzamin kwalifikacyjny spawaczy — Spawanie — Część 1: Stale

PN-EN ISO 9606-2:2007 – Egzamin kwalifikacyjny spawaczy — Spawanie — Część 2: Aluminium i stopy aluminium

PN-EN ISO 9606-3:2001 -Egzaminowanie spawaczy — Spawanie — Część 3: Miedź i stopy miedzi

PN-EN ISO 9606-4:2001 – Egzaminowanie spawaczy — Spawanie — Część 4: Nikiel i stopy niklu

PN-EN ISO 9606-5:2002 – Egzaminowanie spawaczy — Spawanie — Część 5: Tytan i stopy tytanu, cyrkon i stopy cyrkonu

PN-EN ISO 14732:2014-01 -Personel spawalniczy — Egzaminowanie operatorów spawania oraz nastawiaczy zgrzewania dla zmechanizowanego i automatycznego spawania/zgrzewania metali.

Uprawnienia spawacza cz.1

W kolejnych częściach artykułu zostaną opisane zagadnienia z wyżej wymienionych norm.

Jedna uwaga do wpisu “Uprawnienia spawacza cz.1

  1. Pingback: Uprawnienia spawacza cz.2 | Doradztwo Spawalnicze

Dodaj komentarz